Книга Каваленд. Хто, як і навіщо винайшов наш улюблений напій. Автор - Огастін Седжвік (Лабораторія)

Книга Каваленд. Хто, як і навіщо винайшов наш улюблений напій. Автор - Огастін Седжвік (Лабораторія)

Книга Каваленд. Хто, як і навіщо винайшов наш улюблений напій. Автор - Огастін Седжвік (Лабораторія) від компанії Стродо - фото 1
349 ₴
Мін. сума замовлення у продавця 200 ₴
В наявності

Доставка

 Укрпошта40 - 70 ₴
 Нова Пошта70 - 100 ₴
Детальніше про доставку

Оплата

 Банківська картка (Liqpay)

Опис

Про книгу:

У XX столітті один англійський торговець Джеймс Гілл хитрістю і жорстокістю зміг побудувати цілу кавову імперію в Республіці Ель-Сальвадор. Як йому це вдалося? Цю фантастичну і маловідому історію розповідає автор цієї книжки, дослідник історії їжі, роботи та капіталізму, учасник Гарвардського наукового «Проєкту з вивчення справедливості, добробуту та економіки» Огастін Седжвік. Він показує, як ми щодня п’ємо каву і навіть не замислюємося, в яких умовах її могло бути зібрано і змелено. На плантаціях Джеймса Гілла панували нелюдські умови — кава стала майже символом капіталізму, тож людям, які знаходилися в підпорядкуванні власника плантації, доводилося працювати ще більше і потужніше.

Ця історія фактично пояснить читачам макроекономічні, соціальні та політичні процеси на цілком звичному і наочному прикладі — процесі вирощування кавових зерен.

Про автора

Огастін Седжвік - викладач історії та культури Америки в Міському університеті Нью-Йорка.

Чим хороша ця книжка:

  • Кава набула популярності й перетворилася на необхідний атрибут сучасного суспільства усього за 200 років. І цю історію становлення її як надзвичайно поширеного фактично наркотику мало хто знає. А особливо любителям кави мало відомо про жорстокість, яка панувала на кавових плантаціях, і про Джеймса Гілла, засновника однієї з перших кавових династій у XX столітті.
  • У книзі стільки перипетій, що часом забуваєш, що читаєш не про наркобаронів, а про виробників звичайної, здавалося б, кави.

Характеристики

Країна виробництва
Україна
Тематика
кулінарія
Кількість сторінок
320
Мова видання
українська
Вид палітурки
м'яка
Тип поверхні паперу
матова
Показати всі